.:: اداره كل مديريت بحران خراسان رضوی ::. > صفحه اصلي
 
 
     
 
قائم مقام وزیر و مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی تاکید کرد: لزوم آمادگی مستمر برای مقابله با اثرات ناشی از حوادث طبیعی  

اخبار عمومی

روابط عمومی راه و شهرسازی
 

قائم مقام وزیر و مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی کسب آمادگی مستمر برای مقابله با اثرات ناشی از بروز حوادث طبیعی را از واجبات اقدامات دستگاه های اجرایی بویژه راه و شهرسازی برشمرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، مهندس محمدرضا قلندر با اشاره به این مطلب گفت: کشور ما در منطقه حساسی از نظر لرزه های زمین و بروز زلزله قرار گرفته است

همچنین با توجه به تغییرات جوی و آب و هوایی ایجاد شده در چند سال گذشته، در مسیر بحران ها و حوادث جوی از قبیل طوفان های سهمگین، سیل، برودت غیر طبیعی، خشکسالی، بارش های سنگین و دیگر بلایای جوی از طرف شرق آسیا و اروپا قرار گرفته ایم. لذا می بایست برای پیشگیری از وارد آمدن خسارات جدی مادی و معنوی به جامعه و کاهش آثار مخرب این حوادث هر چه سریع تر از هر نظر آمادگی خود را برای مقابله با اینگونه حوادث بالا ببریم.
وی با اشاره به بروز زلزله های چند سال اخیر در استان های مختلف کشور و آزموده شدن توانمندی ها و امکانات دستگاه های اجرایی گفت: بی شک در کنار اختصاص بودجه های لازم و تامین تجهیزات و تکنولوژی های جدید جهت ارتقای توانایی های امدادی وخدماتی، آموزش و تمرین نیروهای اجرایی در این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است و این امر جز با اجرای مانورهای مستمر و درگیر کردن تمام نیروهای ذیربط در امر امداد و نجات میسر نمی‌شود.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در استان هفته کاهش آثار بلایای طبیعی که در استان خراسان رضوی به مدت یک ماه برنامه ریزی شده است را فرصتی مغتنم برای جلب توجه به این مقوله و پررنگ کردن حساسیت ها به این مهم ارزیابی و اظهار امیدواری کرد همه دستگاه ها و آحاد مردم بتوانند در هنگام بروز بحران بهترین عملکرد را از خود ارائه دهند تا شاهد کمترین تلفات و خسارات باشیم.
قلندر اضافه کرد: در همین راستا اقدامات موثری از طرف اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی طی سال‌های گذشته انجام شده و برنامه های مستمری نیز جهت آموزش نیروها و تقویت توان امدادی آنها طرح ریزی شده تا بتوانیم در مواقع بروز بحران بهترین عملکرد را ارائه دهیم.
وی برگزاری مانور «لحظه صفر بحران» در هفته گذشته را از جمله این اقدامات برشمرد وگفت: در هفته گذشته با هدف سنجش آمادگی ادارات راه و شهرسازی در شهرستان های مختلف که با همکاری این اداره کل و اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی چند فقره مانور «لحظه صفر بحران» در مشهد و چند شهر استان برگزار شد که طی آن ادارات راه و شهرسازی با اعزام خودروهای پیشرو و ارزیاب به بررسی میزان خسارات، شدت و گستره حادثه پرداخته و گزارش اتفاقات را به مراکز و دستگاه‌های ذیربط مخابره کردند.
مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این اداره کل با توجه به وظایف ذاتی خود در احداث و اصلاح راه ها، احداث و ترمیم ابنیه فنی، احداث و مرمت ساختمان های عمومی و خدماتی وساخت و ساز مسکن در شرایط امداد و مقابله بابحران نقش بسزایی در امدادرسانی و ساماندهی شرایط به عهده خواهد داشت. لذا برطبق برنامه های از پیش تعیین شده درصدد ارتقای توان خود در راستای بهبود کیفیت ارائه خدمات بوده ایم.
وی افزود: از پیش رفت های صورت گرفته در اداره کل طی چندسال اخیر در این زمینه در بحث نرم افزاری می توان به طرح های مختلف شناسایی مخاطرات، آنالیز سریع اطلاعات، غربالگری و تصمیم سازی، تهیه فهرست ابنیه و تاسیسات استراتژیک و طرح های تاکتیکی کاهش خسارات در شاخه راه های مواصلاتی و همچنین آموزش نیروهای متخصص امدادو نجات اشاره کرد. ضمن اینکه در بحث سخت افزاری نیز تهیه و تجهیز دو دستگاه کانکس لجستیکی امدادو نجات، تقویت و گسترش شبکه بیسیم استانی، گسترش شبکه استانی نظارت و کنترل راه ها و تجهیز ادارات و راهدارخانه ها به دستگاه های پیش رفته راهداری از جمله اقدامات مهم این اداره کل بوده است.
به گفته قلندر برگزاری کارگاه های آموزشی اطفای حریق و کمک های اولیه با همکاری هلال احمر استان، برگزاری مانورهای امداد و نجات جاده ای در شهرستان های مختلف و برگزاری جلسات ویژه در کمیته های زیرمجموعه اداره کل مدیریت بحران استان از دیگر اقدامات برنامه ریزی شده در این هفته بود.
  .::اتصال به منبع خبری ::.